NOT KNOWN FACTS ABOUT ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

Not known Facts About rozwarstwienie siatkówki

Not known Facts About rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

błyski/ flesze w polu widzenia- głównie od skroni- zauważane najczęściej podczas przechodzenia z pomieszczenia jasnego do ciemnego

Jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia odwarstwionej siatkówki jest witrektomia– czyli operacyjne usunięcie ciała szklistego. Zastępuje się je gazem, płynem lub olejem oraz przyłożeniem siatkówki do naczyniówki i jej zalaserowaniem.

Dzieje się tak najczęściej u osób z rozwijającą się retinopatią cukrzycową, z ciałem obcym w oku, a także w retinopatii wcześniaków.

Osobom z grupy ryzyka zaleca się częstsze wizyty okulistyczne (raz w roku). Objawy tj. męty, błyski, nagły ubytek w polu widzenia w postaci cienia bądź zasłony powinny zaniepokoić i skłonić każdego do szukania specjalistycznej pomocy.

Siatkówka pozbawiona tlenu i innych substancji dostarczanych z krwią nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego odwarstwienie siatkówki wymaga szybkiego leczenia, gdyż razem z czasem trwania wzrasta ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku.

Nie ma możliwości zapobiegania wystąpieniu choroby. Wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej, która mogłaby wiązać się z urazami głowy.

witrektomię – zabieg polega na wykonaniu nacięcia w twardówce, usunięciu ciała szklistego i błon nasiatkówkowych oraz podaniu gazu lub oleju silikonowego, który wypełni przestrzeń;

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

W przypadku wystąpienia objawów takich jak: błyski, muszki, flesze, mgiełki, uczucia pociągania w środku oka należy pilnie skonsultować się z lekarzem okulistą.

Wymienione objawy mogą także świadczyć o tylnym odłączeniu ciała szklistego, które nie musi być powikłane przedarciem i odwarstwieniem siatkówki. Do symptomów charakterystycznych dla odwarstwienia należą:

zasłona (cień) w polu widzenia – świadczy o tym, że przedarcie siatkówki doprowadziło do jej odwarstwienia;

cukrzyca – dochodzi do patologicznego tworzenia here naczyń krwionośnych, rośnie ryzyko krwawienia do ciała szklistego,

Objawy odklejenia siatkówki dzielą się na przedmiotowe i podmiotowe. Wśród pierwszych wyróżnia się m.in. niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, w wyniku hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki oraz pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu oraz obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników.

W przypadku wysiękowego odklejenia się siatkówki oraz odklejenia rogówki oka, schorzenie rozwija się na skutek uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego i gromadzenia się płynu. Spowodowane jest to zmianami zapalnymi, w chorobach wrodzonych lub po operacji.

Report this page